Autor       Barbara Głowinkowska
Tytuł       Jubileusz "PL" w karykaturach A. Suchaneckiego
Źródło      Przyjaciel Ludu Zeszyt I/XCVII 2003

Ponad 2 lata temu, w lutym 2001 r, w gościnnej sali leszczyńskiego Ratusza, zebrało się grono wtajemniczonych, aby uroczyście obchodzić piętnastolecie powołania do życia dwudziestowiecznego "Przyjaciela Ludu".
Jak to zwykle przy takich okazjach bywa, nie obyło się bez okolicznościowych wystąpień, gratulacji i życzeń wielu lat istnienia na leszczyńskim rynku wydawniczym. Na kolejną część sesji zebrani udali się do Grabonoga, gdzie podejmował ich Stanisław Sroka - jeden z członków założycieli pisma.
Wśród zaproszonych gości zupełnie nieprzypadkowo znalazł się Antoni Suchanecki. Nieprzypadkowo - bo właśnie on, wespół ze śp. Brunonem Bortlem, był pierwszym rysownikiem wskrzeszonego w 1986 r. pisma.
A że pozostał nim do dziś, zaświadczyć mogą choćby zamieszczone w tym numerze, powstałe podczas jubileuszowego spotkania, karykatury obecnych na uroczystości osób. Nie są to bynajmniej wszystkie, związane z periodykiem, postacie. Mam nadzieję, że kolejne dzieła powstaną najpóźniej podczas kolejnego, jubileuszowego spotkania w 2006 r., w dwudziestą rocznicę zaistnienia pisma.