L
E
S
Z
N
O
1. O witrynie
2. Mapa serwisu

  
wprowadzenie

Oto ja - Twój przewodnik !

Teraz jestem duchem legendarnego rycerza Filipa Wieniawity Perstena z Czech, ale dawno temu, tak dawno, że tylko duchy mogą to pamiętać a historycy lekceważyć, mieszkałem we wsi Leszczynko, podarowanej mi przez Mieszka I za obronę jego żony Dobrawy przed szarżującym turem. Wieś ta położona była zaledwie kilkaset metrów od dzisiejszego centrum miasta, w rejonie ulic Lipowej i Starozamkowej. Obecnie, od prawie czterech stuleci, moją siedzibą jest najwyższe piętro wieży ratusza. Tak "wysoka" pozycja w mieście pozwala mi wszystko widzieć i słyszeć, co się w mieście dzieje. Zapewniam, że nic ważnego nie uchodzi mojej uwadze i kiedy tylko zanosi się na jakąś nieprawość wobec moich mieszczan, interweniuję u rajców, głównie po północy.                                                 
To właśnie dzięki mnie
" tu chce się żyć " i  "zawsze z duchem ... czasu"

    Chociaż jestem istotą nierzeczywistą, nic nie stoi na przeszkodzie, abym  był Twoim  wirtualnym przewodnikiem. Jako  opiekun miasta, pomogę Ci zrozumieć istotę jego " ducha czasu "   w  dwudziestym stuleciu naszej ery. Obejrzymy zachowane zdjęcia z różnych dziedzin życia miasta i jego mieszkańców od końca XIX w, przez wszystkie lata XX wieku, by porównać je ze stanem dzisiejszym i uświadomić sobie zmiany jakie zaszły w naszej małej ojczyźnie. Zebrane fotografie podzielone są na grupy tematyczne, a więc rozpocząć wędrówkę po albumach możemy w dowolnie wybranym miejscu. Aby  jednak głębiej zrozumieć specyfikę tego miasta, radzę nie pomijać tekstów załączonych do wielu stron tematycznych - łącznikiem jest obrazek kałamarza z gęsim piórem, taki jak wyżej - kliknij ! 

Życzę wielu zaskakujących wrażeń !


PS. Jestem już dość sędziwym duchem i dlatego mogło się zdarzyć, że coś pokręciłem lub przeoczyłem, więc jeśli stwierdzisz jakiekolwiek nieprawidłowości - napisz do mnie ! Dzięki Twoim  życzliwym uwagom,  możemy wspólnie stworzyć niepowtarzalny serwis o przeszłości naszego miasta.

POWRÓT